Ana Sayfa » Genel » Ailelerin Çocukları Üzerinde Eğitim Konusunda Ne Tür Görevleri Vardır?

Ailelerin Çocukları Üzerinde Eğitim Konusunda Ne Tür Görevleri Vardır?

Aileler çocuklarına okul öncesi eğitimden başlayarak okul ortamlarını sevdirmeli ve teşvik etmelidir. Bunun yanında ailelerin çocukları üzerinde eğitim konusunda birçok görevi ve sorumlulukları vardır. Bunların en başında çocuklarına eğitim hakkını tanımak gelmektedir. Devlet ne kadar ilköğretim zorunlu dese de, eğitimin dışında kalan çocuklar bulunmaktadır.

Geçen yıl bu rakam 200 bin civarındaydı. Eğitimin dışında kalan bu çocuklarımızı da eğitimin içine dahil etmemiz gerekmektedir. Bakanlık bununla ilgili 14 Ocak’ta “Öğrenim Çağındaki Çocuklar” adlı yeni bir genelge yayınladı valiliklere ve Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdi.

Aile çocuğun aldığı eğitimin evde tamamlayıcısı olmalıdır. Yani çocuğunu evde takip etmelidir. Derslerini, ödevlerini, okul ortamını vb. gibi durumları çocuk-ebeveyn ilişkisi içinde takibini yapmalıdır. Çocuğun ilgi ve istidatları doğrultusunda yönlenmesi için çaba göstermeli, istemediği bölüm veya alanlarla ilgili baskı yapmamalıdır. Onun yetenekleri doğrultusunda destek verilmesi gerekir. Yoksa ne eğitim sistemimiz başarılı olur ne de çocuklar başarılı olur. Sevmediği, istemediği veya ilgi duymadığı bölüm ve alanlara yönelmeleri, gelecekleri açısından olumsuz bir yaklaşım olmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir