Ana Sayfa » Genel » Erdemli Yöneticiler Akademisi (EYAD) tarafından “Medeniyetimiz Yeniden İnşaa Edilirken Genç Yöneticilerin Vazifeleri” adlı söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.

Erdemli Yöneticiler Akademisi (EYAD) tarafından “Medeniyetimiz Yeniden İnşaa Edilirken Genç Yöneticilerin Vazifeleri” adlı söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.

 

Erdemli Yöneticiler Akademisi (EYAD) tarafından, Keçiören Estergon Kalesinde Prof. Dr  Süleyman Hayri BOLAY’ın  konuşmacı olarak katıldığı  “Medeniyetimiz Yeniden İnşaa Edilirken Genç Yöneticilerin Vazifeleri” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

 fotograf

Prof. Dr  Süleyman Hayri BOLAY konuşmasında:

İnsanın varlıkların en üstünü olarak yaratıldığını, insanı bir varlık olarak gösteren yönünün şereflilik olduğunu vurguladı.

İslam Medeniyetinin aslında, insanın medenileşmesi ve hürleşmesi ile yani ”Kalu bela” ile başladığını ifade eden BOLAY, ”İlk medeniyet HZ. Adem’in ailesi ve çocukları ile kurduğu medeniyettir ki buna ”Müspet Medeniyet” demek yanlış olmaz” dedi.

20130509_203559

Kültür hakkında konuşan BOLAY:”Bize göre kültür, insanın kazandığı iman ve dünyaya bakışı arasında varlıklara, kainata, dünyamıza, hayata ve olaylara birer mana vermesi ve anlam yüklemesi, onları manalandırmasıdır.”dedi

İslam’ın alterneatif bir medeniyetin kuruluşunda hangi değerlerle katkıda bulunabileceğini açıklayan BOLAY: İslam’ın getirdiği değerlerin saymakla bitmediğini, bu değerlerin ahlaki, hukuki, kültürel, tarihi, sosyal, estetik, iktisadi ve sıhhi mehiyette olup hepsinin de metafizik kaynaklı olduğunu söyledi.

20130509_214532

Hayri BOLAY son olarak her şeyin Batıdan gelmesi gerektiği, her şeyin iyisinin batıda olduğu anlayışının terk edilmesi gerektiğini Işığın daima Doğudan doğup Batıdan battığını vurguladı.

20130509_203633

 

Söyleşiye ÇSGB Bakan Yardımcısı ve EYAD Genel Başkanı Halil ETYEMEZ ve EYAD üyeleri katıldı.

2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir