Ana Sayfa » Genel » Yapacağımız Tercihler Hayat Standardımızı Belirler

Yapacağımız Tercihler Hayat Standardımızı Belirler

 

Hayatımızı şekillendiren en önemli süreçlerden biri de kuşkusuz eğitim sürecidir.  Anne karnından başlayan ve hayat boyu devam eden eğitim sürecinde ilgimiz, yeteneğimiz ve tercihlerimiz önemli rol oynar.

Ülkemizde ortaöğretim ve yükseköğretim giriş sınavları yapıldı, sonuçlar açıklandı,  şimdi sıra belki de en önemli adım olan tercih aşamasında…

Öncelikle, yapılacak tercihin salt bir lise ya da üniversite seçimi olduğunu düşünmek yanıltıcı olacaktır. Eğitim sürecinde yapılan tercihler insanların yaşam kalitesini ve çalışma hayatındaki mesleki doyumlarını doğrudan etkiler. İlgi duyduğumuz, bilgi sahibi olduğumuz ve yeteneklerimizle uyumlu tercihler yapmamız,  hayat standardımızı yükselteceği gibi kalitesini de arttıracaktır. Bu kriterlere göre yapılan tercihler kişisel başarıyı,  topluma faydalı olmayı ve mutluluğu da beraberinde getirecektir.

Hali hazırda ülkemizdeki sorunların en başında eğitim ve işsizlik yer almaktadır. İşsizlik sorunu aslında ‘mesleksizlik’ sorunudur. Bir yanda özel sektörümüzde nitelikli eleman açığı bulunmakta diğer yandan işsizlerimiz iş bulamamaktadır. Bu sorunun ardında yatan neden geçmişte yapılan bilinçsiz tercihler ve mesleki eğitime gereken önemin verilmemesidir. İşsizlikle mücadelenin en önemli yolu eğitimdir.

Toplumların kalkınmasında ve gelişiminde en önemli etken sahip olduğu beşeri sermayedir. Beşeri sermaye nitelikli insan gücünden oluşmaktadır. Nitelikli insan gücü ise doğru kişiye doğru eğitim verilerek sağlanır.

Hem ülkemizin kalkınması ve gelişimi, hem de kişilerin başarılı ve mutlu olabilmesi açısından özelikle tercih yapacak aile ve öğrencilerimize günümüzün, çağımızın ve geleceğin gerektirdiği niteliklere uygun; aynı zamanda ilgi, istidat ve yetenekleriyle uyumlu tercihler yapmasını tavsiye eder, yapacakları tercihlerin kendileri, milletimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir