Ana Sayfa » Genel » Erdemli Yöneticiler Akademisi (EYAD) tarafından Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sayın Hüseyin ÇELİK’in Konuşmacı Olarak Katıldığı‘‘Türkiye’de Aydınlar ve Siyaset” adlı söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.

Erdemli Yöneticiler Akademisi (EYAD) tarafından Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sayın Hüseyin ÇELİK’in Konuşmacı Olarak Katıldığı‘‘Türkiye’de Aydınlar ve Siyaset” adlı söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.

Erdemli Yöneticiler Akademisi Derneği’nin bu haftaki konuğu Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç Dr. Hüseyin ÇELİK idi. Yoğun katılımın olduğu söyleşide Çelik Osmanlıdaki modernleşme çabalarından günümüze demokrasi tarihimizin önemli olaylarını kendine has üslubuyla dinleyenlere aktardı. Çelik konuşmasının sonunda güncel siyasi meselelere de değindi.

Çelik, konuşmasına EYAD gibi kuruluşların toplumda önemli görevler ifa ettiklerini ve Derneğin davetini memnuniyetle kabul ettiğini ifade ederek başladı.

Benjamin Franklin“ İyi yetişmiş namuslu insanlar eğer siyasetin dışında kalmayı tercih ediyorlarsa, siyaseti kirli bir alan görerek dışında kalmayı tercih ederlerse ilanihaye ikinci sınıf insanlar tarafından idare edilmekten kurtulamazlar.” der. Siyasetçiler hep hor görülmüşlerdir. Gerçek fonksiyonu ile siyaseti icra edersek bu bakış açısı değişecektir. Siyasetçinin sürekli göz önünde olması bu tür değerlendirmelere neden olmaktadır.  Bir memlekette hastane neyse postane de o olur. Siyasette dürüstlüğün ölçüsünü toplumun diğer kesimlerine bakarsak bulabiliriz.

[slideshow_deploy id=’3913′]

Türkiye’de demokrasi tarihini 1. Meşrutiyetin ilanından bugüne kadar anlatan Çelik, bu gün, geçmişte Demokrat Parti’ye Refah Partisi’ne ne yapıldıysa aynısının AK Partiye yapılmaya çalışıldığını ifade etti.

Başkasına tuzak kurarsan o tuzağa bir gün sen de düşersin”

CHP’nin 1946 seçimlerinde “açık oy gizli tasnif”  yöntemi ve çoğunluk sistemi ile aldığı oy sayısına oranla daha fazla milletvekili çıkardığını ama aynı sistemle DP 1950 seçimlerinde yüzde 52 oy ile 408 milletvekili, CHP ise yüzde 38 oy ile 67 vekil çıkardığını ifade etti.

Daha sonra darbeler dönemine değinen Çelik, demokrasinin sürekli kesintiye uğradığını, askerlerin yönetim hakkını doğal olarak kendilerinde gördüğünü örneklerle açıkladı. Bunun en iyi örneklerini cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görüldüğünün de altını çizdi.

1960 darbesinden sonra CHP’nin iktidar olması için Milli Bakiye Sistemi getirildiğini ama 1965 seçimlerinde halkın Adalet Partisini Demokrat Parti’nin devamı olduğu düşüncesiyle tek başına iktidara getirdiğini söyledi.

İktidara geldikleri günden itibaren sürekli darbe planları yapıldığını, 2007’de cumhurbaşkanı seçimlerine müdahale edildiğini ve bu sorunu da halka giderek çözdüklerini belirten Çelik, egemen güçlerin bunlarla da yetinmeyip google’dan kopyala yapıştır metodlarıyla hazırlanan iddianameyle –dünyada eşi benzeri görülmedik bir şekilde- iktidar partisine kapatma davası açıldığını hatırlattı. Tüm bu badireleri halka, hakka ve adalete olan inancımız sayesinde atlattık diyen Çelik 2010 yılındaki referandum ile bürokratik cumhuriyetten demokratik cumhuriyete geçiş için çok önemli bir adım atıldığını ifade etti.

 

Kendi bakanlığı döneminde sabah çıkardıkları yönetmeliğin öğleden sonra yürütmesinin durdurulduğunu ifade eden Çelik, özellikle yargı bürokrasisinden önemli engellerle karşılaştığının altını çizdi.

Konuşmasının son bölümünde gündemdeki konulara değinen Çelik, 12 Eylül 2010 anayasa değişikliği ile yargıdaki vesayeti bitirmek için halktan aldıkları yetkiyle bir düzenleme yaptıklarını belirtti. Yaptıkları ilk düzenlemenin daha demokratik olduğunu her bir kişinin sadece bir oy vermesi üzerine kurdukları sistemi CHP’nin Anayasa Mahkemesine götürdüğünü ve mahkeme kararı sonucu çarşaf listenin oylanması ve birden fazla oy verilmesi şeklindeki bugünkü tartışılan yapının ortaya çıktığını ifade etti.

Gündemdeki tartışmalara da değinen Çelik milletin vesayetinden başka vesayet tanımıyoruz. İster askeri vesayet deyin, ister sivil bürokrasi vesayet deyin, ister yargı vesayeti deyin. Ama elindeki yargı gücünü kullanırken cemaati önüne kalkan yapanlara da dur deriz. Cemaatin gücünden ve etkinliğinden yararlanarak manipülasyon yapanlara karşı bizde gereğini yaparız. Bunun adı A,B,C hiç farketmez. Cemaat yada hizmet hareketi ve içindeki fedakar insanlarla bir meseleleri olmadığını ifade ederek toptancı bir mantıkla hareket etmeyeceklerini ifade etti.  Ama bu camiayı kalkan yaparak iktidara operasyon yapmaya kalkarsanız buna asla izin vermeyiz, hiçbir iktidar da vermez, dedi.

İktidara geldiklerinde 3Y ile mücadele edeceklerini deklare ettiklerini belirten Çelik, bunların yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele olduğunu belirterek yolsuzluk iddialarına karşı her zaman hukuk içinde gerekeni yaptıklarını söyledi. Bu açıdan İçişleri Bakanlığının 1800 civarında belediyeye inceleme, 708 belediyeye de soruşturma izni verdiğini ve bunların içinde tabii ki kendi partilerinden belediyelerinin de olduğunu ve şu an hapiste olan ve görevden alınan belediye başkanlarının da bulunduğunu ifade etti.

Türkiye’de siyaset “uzadıkça budanan, kurudukça sulanan” bir anlayışla icra ediliyor.

Son operasyonlarda üçüncü köprüyü yapacak firmaların tamamının malvarlığına el konulması oldukça manidardır diyen Çelik, “oysa ki bu proje Türkiye’ye çağ atlatacak bir projedir, yap-işlet-devret modeli ile yapılacak ve kısa vadede bütçeden para çıkmayacak, uzun vadede ise 80 milyar avro gelir getirecektir, dedi.

Etkinliğe, Şanlıurfa Milletvekili Mahmut KAÇAR, Malatya Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Ömer Faruk ÖZ, Ak Parti Merkez Disiplin Kurulu üyesi Vahdettin BAHADIR, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Ali TOKÖZ ve EYAD üyeleri katıldı.

 

 

Program hakkında yayınlanan haberlerden bazıları;

http://www.aa.com.tr/tr/manset/275534–hukuku-sopa-olarak-kullanip-siyaseti-dizayn-edemezsiniz

http://www.iha.com.tr/huseyin-celik-bu-memlekette-yetimin-hakkina-kim-el-uzatirsa-biz-o-eli-kirariz-politika-324390#

http://www.haber7.com/ic-politika/haber/1117466-huseyin-celikten-cemaat-aciklamasi

http://www.haberturk.com/gundem/haber/913177-yetimin-hakkina-kim-el-uzatirsa-biz-o-eli-kirariz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir