Ana Sayfa » EREĞLİ ÇALIŞMALARI » Etyemez: Konya, Tarım ve Hayvancılığın Başkentidir

Etyemez: Konya, Tarım ve Hayvancılığın Başkentidir

Ereğli Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı başladı. Fuarın açılışına AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Karapınar Kaymakamı ve Ereğli Kaymakam Vekili Mustafa Karaca, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, çok sayıda tarım ve hayvancılık üzerine üretim yapan firma ile çiftçiler katıldı.

Fuarın hayırlı olmasını dileyen Milletvekili Halil Etyemez, tarım ve hayvancılık alanındaki güncel gelişmelerin yakından takip edilebilmesi için bu tür organizasyonların önemli olduğunu söyledi.

KONYA, TARIM VE HAYVANCILIĞIN BAŞKENTİ

Tahıl ambarı olarak bilinen Konya’yı sadece tahılla sınırlamanın doğru olmadığını belirten Milletvekili Etyemez, Konya’nın tarım ve hayvancılığın başkenti olduğunu kaydetti.  4 milyon 83 bin 800 hektar yüzölçümüne sahip Konya’nın 1 milyon 886 bin 156 hektar alanında tarım yapıldığına dikkat çeken Halil Etyemez, bu rakamın Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu ifade etti. Etyemez, “Ülkemizin toplam tahıl üretiminin yüzde 10’u, arpa üretiminin yüzde 12’si, kuru fasulye ve şeker pancarı üretiminin yüzde 29’u, havuç üretiminin yüzde 62’si, lale üretiminin yüzde 99’u Konya tarafından karşılanmaktadır. Konya, bu ürünlerin üretiminde Türkiye birincisidir. Konya, yüzde 28,4’lük tohum üretimiyle de Türkiye birincisidir. Konya, 2017 yılındaki 867 bin 950 büyükbaş hayvan sayısı ve 1 milyon 289 bin 837 ton süt üretimiyle Türkiye’nin lideridir. Ereğli ilçemiz 20’ye yakın işletmesiyle süt üretimde başı çekmektedir. Ereğli’nin başı çektiği bir başka alan mor havuç üretimidir. Türkiye’deki mor havuç üretimin tamamına yakını Ereğli’mizde gerçekleşmektedir. Diğer taraftan tarım sektörünün gelişmiş olduğunu gösteren modern tarım aletlerine sahip olma konusunda da Konya zirvededir. Konya’da şu anda 5,4 milyon dekar alan sulanıyor. Konya Ovası Projesi’yle 6 milyon dekar alanı daha sulamayı hedefliyoruz. Bu hedefle tarımsal verimi ve ürün çeşitliliğini de aynı oranda arttırmış olacağız. Saydığım tüm bu değerler, Konya’nın tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin başkenti olduğunun göstergesidir.” dedi.

ÜRETİCİLERİ DESTEKLEMEYE DEVAM

AK Parti olarak üreticileri korumaya ve onları desteklemeye öncelik gösterdiklerini vurgulayan Etyemez, “TARSİM ile dolu, sel gibi durumlarda oluşabilecek olası zararların telafi edileceği bir sistemi yakın bir geçmişte hayata geçirdik. Tarımsal ve hayvansal desteklerimiz ile üreticilerimiz üzerindeki girdi maliyetlerini düşürecek önlemler aldık. İlk kez iktidarımız döneminde uygulanan mazot ve gübre desteğiyle üreticilerimiz üzerindeki önemli bir yükü hafiflettik. Geçtiğimiz yıl Konya’ya 607 milyon lira tarımsal destek sağladık. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’muz ile geçtiğimiz yıl 82 projeye destek verdik. Tarım Kredi Kooperatifleri ile 13 bin 336 ortağa 296 milyon lira kredi kullandırdık. Üreticimizi desteklemeye devam edeceğiz. Gelecek nesillerimize daha güzel bir Konya, daha yaşanabilir bir Türkiye bırakmak için gece gündüz demeden daha çok çalışmayı ve üretmeyi sürdüreceğiz. Üreticilerimizle sık sık bir araya gelerek, istişare mekanizmasını daha etkin kullanarak, ortak aklı hakim kılarak projelerimize şekil vereceğiz.” diye konuştu.

Milletvekili Halil Etyemez, konuşmaların ardından beraberindeki heyetle birlikte fuar alanındaki stantları gezerek ürünler ve makineler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir