Ana Sayfa » Genel » Çanakkale, Muazzam Bir Destandır

Çanakkale, Muazzam Bir Destandır

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez Çanakkale Zaferi’nin 105’inci yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı. Vatanın, milletin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını feda etmeyi göze alan yüzbinlerce kahramanın, göz kamaştıran mücadeleleriyle “Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihe nakşettiğini belirten Milletvekili Halil Etyemez, tüm şehit ve gazileri rahmetle andı.

Milletvekilinin Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle yaptığı açıklama:

Yeryüzünün ve gökyüzünün şahit olduğu, yüzümüzü ağartan muazzam bir destanın, yüz akımız olan muhteşem bir kahramanlığın 105. yıldönümündeyiz bugün.

Sevdalısını geride bırakıp, anasının nasırlı ellerini öpüp 105 yıl önce bizler için kavgaya tutuşanları, istikbalimiz için istiklal mücadelesi verenleri, savaştan barış çıkartanları, Cumhuriyetimize önsöz yazanları anıyoruz bugün.

Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır Çanakkale.

Şairin ifadesiyle, Bedrin aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır Çanakkale.

Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı bir yerdir Çanakkale.

Yedi düvele meydan okuyan, dönemin en modern ordularını dize getiren, tarihin akışını değiştiren ecdadımızın yazdığı şanlı bir destandır Çanakkale.

Vatanın, milletin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını feda etmeyi göze alan yüzbinlerce kahraman, göz kamaştıran mücadeleleriyle “Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihe nakşetmişlerdir.

Kardeşliğin, dayanışmanın, muhabbetin, birliğin ve beraberliğin en çarpıcı örneklerinin yaşandığı savaş meydanında, imanımız, inancımız ve bin yıllık medeniyet değerlerimiz milletimizi zafere taşımıştır.

500 bin askerimizin yer aldığı bu savaşta, 200 binden fazla kayıp vermemiz, verilen mücadelenin zorluğunu anlamamız açısından önemlidir.

Çanakkale ruhu göstermiştir ki, dünyada bu milletin varoluş iradesini kıracak hiçbir güç yoktur.

Çanakkale’de ortaya konulan bu sarsılmaz vatan sevgisi, bu millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür.

Hepimiz kahramanlarımızın ortaya koyduğu bu Çanakkale ruhunu idrak etmeliyiz.

Bu ruh, birlik ve beraberliğimizin, huzurumuzun teminatı ve milletimizin emperyalist güçlere en güzel cevabıdır.

Çanakkale şehitlerinin torunları olarak, istiklalimizden, istikbalimizden ve özgürlüğümüzden hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz.

Bugün de vatanımız üzerinde oynanmak istenen oyunlara, milletimize yönelik hain planlara kararlılıkla karşı çıkıyor, kadını erkeği, genci yaşlısı tüm vatandaşlarımızla omuz omuza aydınlık yarınların inşası için yılmadan çalışıyoruz.

Bugün milletimiz, Çanakkale Ruhu bilinciyle birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, ülkemiz üzerinde oynanmak istenen her türlü kirli oyunu bozacak güce sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir. Özellikle 15 Temmuz gecesi milletin ortaya koyduğu milli duruş, bu şuur ve iradenin hala canlı ve diri olduğunun ispatıdır.

Çanakkale Zaferi zor şartlar altında binlerce şehit verilerek kazanılmış mukaddes bir zafer olarak tarihin sayfalarında yerini almıştır.

Bizlere böyle bir zaferin gururunu yaşatan şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum. Şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.

Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber;

Sana kucağını açmış duruyor peygamber…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir