Ana Sayfa » Genel » Milletvekili Etyemez, Nurettin Topçu’yu TBMM’de Andı

Milletvekili Etyemez, Nurettin Topçu’yu TBMM’de Andı

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaparak 45 yıl önce hayatını kaybeden yazar ve öğretmen Nurettin Topçu’yu andı.

Milletvekili Etyemez, “Ömrünü Anadolu ve İslam medeniyetinin sentezi için vakfeden, sosyolog, felsefeci, yazar ve öğretmen Nurettin Topçu hocamızın vefatının 45. yıldönümüdür bugün. “Büyük adam, eseriyle hayatını birleştiren adamdır” der Nurettin Topçu. Bu cümleyle kendi hayatını tek bir cümleye sığdırmıştır.” dedi.

Felsefe, sanat felsefesi ve sosyoloji alanlarında eğitim alan Nurettin Topçu’nun öğretmenlik mesleğini peygamber mesleği olarak tanımladığına dikkat çeten Etyemez, “Sınıfı mabed gibi görmüş ve ibadet eder gibi ders vermiştir.  Öğretmenliğe değer katan bir insan olan Nurettin Topçu, kırk yıl boyunca derse girerken mutlaka abdestli girmiştir. Nurettin Topçu’ya göre İslam dünyasının içinde bulunduğu bedbaht durumun sebebi ne siyasi ne de iktisadidir. Asıl sebep, Kuran’ın özü olan ahlakın kaybedilmesidir. Türkiye’nin çağdaş dervişi olan ve Anadolu irfanını bize miras bırakan Nurettin Topçu Hocamızı vefat yıl dönümünde rahmet ile anıyorum.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir