Ana Sayfa » Genel » Milletvekili Halil Etyemez: 2021 Yılı Bütçesi, Milletimizin Bütçesidir

Milletvekili Halil Etyemez: 2021 Yılı Bütçesi, Milletimizin Bütçesidir

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’yle ilgili açıklamalarda bulundu. Bütçe çalışmalarının kesintisiz 12 gün boyunca saat 11’de başlayarak gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdüğünü ifade eden Milletvekili Halil Etyemez, AK Parti Hükümetlerinin 19’uncu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 3’üncü bütçesi olan 2021 yılı bütçesinin ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.

TOPLUMUN TAMAMINI KAPSAMAKTA

Yapılan icraatların yol haritası olarak gördükleri bütçenin vatandaşlara kaliteli hizmetin hızlı bir şekilde ulaştırma vizyonuyla hazırlandığını kaydeden Milletvekili Etyemez, bütçenin kapsayıcı, sürdürülebilir ve istihdam odaklı büyüme, adaletli paylaşıma yönelik ekonomik dönüşümün ve değişimin gerçekleştirilmesi amacını taşıdığını vurguladı. Halil Etyemez, “AK Parti olarak iktidara geldiğimiz günden itibaren her alanda tarihi reformları hayata geçirdik. Biz, derdiyle dertlendiğimiz milletimize karşı mahcup olmama gayretiyle çalışıyoruz. 2021 yılı bütçemiz de toplumun beklentilerine daha fazla odaklanan, kamu kaynakları ile kamu hizmetleri arasındaki bağı güçlendiren, kaynakların daha verimli ve tasarruflu kullanılmasını sağlayan bütçedir. Bu bütçe, esnaflarımızdan sanayicilerimize, kamu görevlilerimizden işçilerimize, çiftçilerimizden ihracatçılarımıza, kısacası toplumumuzun tamamını kapsamaktadır. Ülkemizi daha ileriye taşıyacak, vatandaşlarımızın refah seviyesini arttıracak bir bütçedir. Milletimizin bütçesidir. 2021 yılı bütçesinde, muhalefete rağmen Türkiye’yi yatırımların cazibe merkezi yapmak için gerekli gayret ve emek vardır. Ayrıca bu bütçede dış politika duruşumuzu kapsamlı bir şekilde görebiliriz. Milli teknoloji, güçlü sanayi ve AR-GE vizyonumuzla her alanda üretim gücümüzü yükselttiğimizi görebiliriz.” dedi.

EN BÜYÜK PAY EĞİTİME

Bütçedeki en büyük payın Milli Eğitim Bakanlığı ile eğitim hizmeti veren diğer kurum ve kuruluşlara ayrıldığını belirten Etyemez, eğitim sisteminde yapılacak yeni atılımlarla eğitimin kalitesini daha da yukarı taşıyacaklarının altını çizdi. Etyemez, “Biz çocuklarımızı, geleceğin dünyasına hazırlamanın tek yolunun güçlü bir eğitim sisteminden geçtiğine inanıyoruz. Eğitimde kalitenin daha da arttırılmasının büyük bir çabayı gerektirdiğinin bilincindeyiz. Çünkü bir ülke, bir toplum kalkınmak ve kendini geliştirmek istiyorsa, her şeyden önce vatandaşlarına kaliteli ve sağlıklı bir eğitim vermek mecburiyetindedir. Bunun için bütçeden eğitime 211 milyar 993 milyon 156 bin lira ayırdık. Bu rakam, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin yüzde 15,7’sini oluşturmaktadır. Güçlü bir eğitimle yetişecek nesillerimiz, her alanda başarılar elde ettiğimiz ülkemizin geleceğine yön verecek, 2023 hedeflerini, 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirecektir.” diye konuştu.

SAĞLIK YATIRIMLARI DEVAM EDECEK

Koronavirüs salgını nedeniyle sağlık alanında yapılan yatırımların öneminin bir kez daha çok iyi anlaşıldığını kaydeden Etyemez, sağlık altyapısını güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi. Sağlık Bakanlığı Merkezi Yönetim Bütçesinin 2021 yılı için yaklaşık yüzde 32 artarak 77 milyar 615 milyon 519 bine yükseldiğini kaydeden Etyemez, “1 milyon 100 bini aşan sağlık çalışanımızla, tüm vatandaşlarımıza hızlı ve kaliteli sağlık hizmet sunuyoruz. Son 18 yılda 3 bin 605 sağlık tesisini tamamladık. Son 3 yılda sağlık alanında hizmette kalite çıtasını yükselten 17 bin 509 yataklı 13 şehir hastanesini vatandaşlarımızla buluşturduk. Çok şükür yaptığımız yatırımlarla sağlık sistemimiz dünyaya örnek oluyor. 2021 yılında da sağlık alanındaki yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek. Amacımız tüm vatandaşlarımıza sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyete uygun bir şekilde sunulmasıdır.” şeklinde konuştu.

2021, SU VE SULAMA YILI

Türkiye’nin tarım ülkesi olduğunu, Konya’nın da tarımın lokomotifi olduğunu bildiren Halil Etyemez, 2021 yılı bütçesinde tarıma ayrılan payın bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 28 artarak 51,5 milyara çıktığını kaydetti. Türkiye’yi daha güçlü bir tarım altyapısına kavuşturmak için çalışmaya, üreticinin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Etyemez, “48,5 milyar dolar tarımsal gayrisafi yurt içi hasıla ile Avrupa’da lider, dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Bu başarının mimarı olan üreticilerimize son 18 yılda 311 milyar lira tarımsal destek verdik. Hayvancılığa toplam 74 milyar lira ödedik. 2021 yılında üreticilerimize ödeyeceğimiz destek miktarını 24 milyara çıkarttık. Tarımın en önemli unsuru şüphesiz sudur. Bunun için son iki buçuk yılda bugünkü rakamlarla Devlet Su İşleri’ne 38 milyar lira yatırım yaptık. Bu zaman zarfında 72 baraj, 80 gölet, 225 sulama tesisi tamamladık. 2021 yılını su ve sulamada hamle yılı ilan ettik. 2021 yılında Devlet Su İşleri’ne ayırdığımız bütçeyi 18 milyar 730 milyon 949 bine çıkarttık. Bu kaynağın en büyük kısmı sulama yatırımlarında kullanılacak. Tarımımıza can verecek yeni barajlar, yeni göletler yapmaya devam edeceğiz. Tüm yatırımlardan ve desteklerden şüphesiz Konya’mızda, Konyalı üreticilerimizde kendine düşen payı alacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir