Ana Sayfa » Genel » Milletvekili Etyemez: Topraklarımızı Suyla Buluşturmak İçin Çalışmalarımıza Aralıksız Devam Edeceğiz

Milletvekili Etyemez: Topraklarımızı Suyla Buluşturmak İçin Çalışmalarımıza Aralıksız Devam Edeceğiz

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Hirfanlı Barajından Konya Kapalı Havzasına sulama maksatlı su aktarılması projesinin planlama mühendislik hizmetleri işinin sözleşmesinin yapıldığı müjdesini verdi.

Konuşla ilgili açıklamalarda bulunan Milletvekili Halil Etyemez, vatandaşların sağlıklı ve kaliteli içme suyuna, gelişmekte olan sanayinin enerjiye, tarımımın modern sulamaya kavuşması ve tarım alanları ile yerleşim merkezlerinin taşkınlardan korunması için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda AK Parti olarak son 18 yılda sulama amaçlı 600 baraj, 423 gölet, 1457 sulama tesisi yaparak milletin hizmetine sunduklarını belirten Milletvekili Etyemez, bu yatırımlar için 254 milyar lira kaynak kullandıklarını kaydetti.

24.2 milyar lira tarımsal üretim değeri ile Türkiye birincisi, tarımının başkenti olan Konya’yı, yapılan çalışmalarda daima ön planda tuttuklarını ifade eden Halil Etyemez, “AK Parti olarak son 18 yılda Konya’mıza sulama alanında 11 milyar TL’lik yatırım yaptık. 1 adet içme suyu projesi, 21 baraj, 29 gölet, 65 sulama tesisi yaptık. Asırlık rüya Mavi Tüneli hayata geçirdik. 800 bin dekar arazi sulamaya açarak yıllık 650 milyon lira tarımsal gelir artışı sağladık. Ereğli ilçemizde 400 bin dekar araziyi kapalı sulama sistemine kavuşturuyoruz. 9 Baraj, 5 Gölet, 23 sulama tesisinde çalışmalarımız sürüyor. Bu tesislerle 361 bin dekar arazi daha sulamaya açılmış olacak. Bilindiği gibi Tarım ve Orman Bakanlığı’mız tarafından 2021 yılı su ve sulamada yatırım yılı olarak belirlendi. Bunun için AK Parti olarak topraklarımızı suyla buluşturmak için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.” Dedi.

Konya tarımımızı daha yukarılara taşımak için üzerinde önemli durdukları konuların başında dış havzalardan Konya’ya su getirilmesi olduğunu vurgulayan Etyemez, “Yukarı Göksu Havzasından Konya’mıza su getirilmesi için Bağbaşı Barajı, Avşar Barajı ve Bozkır Barajı inşaatları tamamlandı. Bağbaşı Barajı ve Bozkır Barajı’nda toplanan suları Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzamıza getirdik. Ermenek ve Akçay’dan Konya Ovamıza su getirilmesiyle ilgili planlama çalışmaları da devam ediyor. Kızılırmak Havzasından su getirilmesi kapsamında Hirfanlı Barajından Konya Kapalı Havzasına sulama maksatlı su aktarılması projesinin planlama mühendislik hizmetleri işinin sözleşmesi de yapıldı. Projelerin hayata geçmesiyle hem çiftçilerimizin geliri artacak hem Konya’mız tarım alanında daha ileri noktalara taşınacaktır.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir