Ana Sayfa » Özgeçmiş

Özgeçmiş

KISA ÖZGEÇMİŞ
Halil Etyemez, 03.05.1965 Yusufeli doğumlu ve Konya Ereğli nüfusuna kayıtlı olup  Babasının adı Hasan, annesinin adı Elife’dir.
Öğretmen, Eğitim Yöneticisi, Maarif Müfettişi; Eğitim Yüksek Okulu ve İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını Eğitim Yönetimi alanında tamamladı. Uzun süre Öğretmenlik, Maarif Müfettişliği ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Sekreterliği görevini kesintisiz 10 yıla yakın sürdürdü. Eğitim sisteminin sorunlarının araştırılması, çözümü ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürüttü.17. ve 18. Milli Eğitim Şuralarına katılarak eğitim politikalarının geliştirilmesi ve eğitim politikalarına ilişkin şura kararlarının alınmasında katkıda bulundu.Toplumsal sorunlara duyarlı sivil toplum kuruluşlarının üst düzey yöneticiliklerinde bulundu. 24. Dönem Konya Milletvekili adayı oldu. 2011-2015 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevini yürüttü. Yurtdışında çalışma hayatı ile ilgili üst düzey uluslararası organizasyonlara; heyet başkanı ve konuşmacı olarak katılarak ülkemizi başarı ile temsil etti.
  1. ve 26. Dönemde Konya Milletvekili seçildi.
Yabancı dili İngilizce olan Etyemez, evli ve 3 çocuk babasıdır.
ÖZGEÇMİŞ
Halil ETYEMEZ, Konya Ereğli nüfusuna kayıtlı, 3 Mayıs 1965’te Yusufeli’nde doğdu.
İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra sırasıyla; Eğitim Yüksek Okulu’ndan ve İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Deneticiliği Bölümünden mezun oldu. Ayrıca Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisansını tamamladı.
Yurdumuzun çeşitli illerinde öğretmenlik ve yöneticilik görevlerinde bulunduktan sonra, İstanbul ve Konya’da uzun yıllar Maarif Müfettişliği yaptı.
Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Sekreterliği görevini kesintisiz 10 yıla yakın sürdürdü.
Bu görevi sırasında eğitim politikalarının oluşturulması ve geliştirilmesine yönelik olarak başta;
Türkiye’de Ortak Bir Kimlik Olarak Ötekilik Araştırması –( Nisan 2009 – Şubat 2010)
Yükseköğretimin Sorunlarına Dair Çözüm Önerileri Raporu – (Ağustos 2009)
Öğretmen İstihdamındaki Çarpık Tablo Raporu – (Eylül 2009)
Öğretmenlerin Sosyo-Demografik, Sosyo-Ekonomik ve Sosyo-Kültürel Durumları Raporu – (Kasım 2010)
AB Sürecinde Eğitimde Reform İhtiyacı” Sempozyumu – (9-10 Ekim 2004 Ankara)
Türk Eğitim Sisteminde Yeni Paradigma Arayışları” Sempozyumu – (4-5 Kasım 2006 Ankara)
Uluslararası Eğitim Felsefesi Kongresi –( 6-8 Mart 2009 – Ankara)
gibi çalışmalar olmak üzere birçok rapor hazırlamış ve eğitim sorunlarının çözümüne yönelik araştırma faaliyetlerini yürütmüştür.
Bu çalışmalarının yanı sıra, eğitim sistemindeki sorunlara yönelik çözüm önerilerini ortaya koymak adına; 17. ve 18. Milli Eğitim Şuraları’nda, Eğitim-Bir-Sen adına katılarak eğitim politikalarının geliştirilmesi ve eğitim politikalarına ilişkin şura kararlarının alınmasında katkıda bulunmuştur.
12 Haziran 2011 tarihinde, 24. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden Konya milletvekili adayı oldu. 16 Eylül 2011 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı.
2011 ila 2015 yılları arasındaki Bakan Yardımcılığı döneminde; özverili, etkin ve verimli bir çalışma anlayışını ilke edinerek; çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanlarında birçok yeni düzenlemenin çıkarılmasına katkı sağlamıştır.
2012 yılında yürürlüğe giren; 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, 4688 Kamu Görevlileri Sendikalar Kanunu ile 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gibi sendikal hayat ve iş sağlığı güvenliği alanlarında ciddi iyileşmeler sağlayan yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesine katkıda bulunmuştur.
Bunların yanı sıra ülkemizin ve çalışma bakanlığının temsil edildiği;
Avusturya Salzburg’da; Avrupa Eğitim Vakfı(ETF) tarafından düzenlenen “Batı Balkan Ülkeleri Ve Türkiye Politika Liderleri Forum’u”,
OECD “Eğitim Bakanları Gayriresmi Toplantısı”,
Almanya’da düzenlenen “İşletme Güvenliği ve İşyerinde Sağlık Kongresi Uluslararası İhtisas Fuarı”,
İsviçre, Cenevre’de, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından düzenlenen “103.Uluslararası Çalışma Konferansı Genel Kurulu”,
Rusya, Moskova’da, G-20 tarafından düzenlenen, G20 ülkeleri “Çalışma Bakanları Toplantısı”,
gibi üst düzey uluslararası organizasyonlara; heyet başkanı ve konuşmacı olarak katılarak ülkemizi başarı ile temsil etmiştir.
Yurt dışı görevlerinin yanı sıra yurt içinde ÇSGB kapsamı içerisinde çalışma hayatıyla ilgili eğitim, istihdam, işsizlik, iş sağlığı ve güvenliği, sendikal mevzuat, devlet personel politikaları, sosyal güvenlik alanlarında yapılan çalışmalara etkin olarak katıldı.
Ayrıca bu alanlarda düzenlenen toplantı, konferans ve panellere konuşmacı olarak katılarak çalışma hayatı politikalarının geliştirilmesine ve farkındalıkların artırılmasına katkı sundu.
Halil ETYEMEZ’in, başarılı ve özverili çalışma anlayışı sadece çalışma ve sosyal güvenlik alanlarında sınırlı kalmamıştır.
Birçok sivil toplum kuruluşlarının üst düzey yöneticiliklerinde bulunmuştur.
Aktif olarak faaliyetlerine devam eden ve genç yöneticilerin yetiştirilmesi için kurulmuş olan Erdemli Yöneticiler Akademisi’ni kurmuş ve halen başkanlığını yürütmektedir.
Münevver gençliğin yetiştirilmesi amacıyla; Erdemli Yöneticiler Akademisi bünyesinde Medeniyet Tasavvuru Gençliği teşkilatını kurmuş olup, ayrıca Medeniyet Tasavvuru Dergisi’nin yayın hayatına girmesini sağladı.
Siyaset, yönetim ve demokrasi alanlarındaki deneyim ve bilgilerini katılımcılarlapaylaşmak amacıyla; Ak Parti Genel Merkezi tarafından koordine edilen, il/ilçe teşkilatlarının düzenlemiş olduğu AK Parti Siyaset Akademisi’nde “DENEYİM VE VİZYON” dersleri vermiştir.
Halil ETYEMEZ;
“TIME DERGİSİ” tarafından 2014 yılında “Yılın Bakan Yardımcısı” seçilmiştir.
“MEBUS HABER DERGİSİ” tarafından “Yılın Başarılı Siyasetçisi” seçilmiştir.
Halil ETYEMEZ, 16.09.2011 tarihinde atandığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcılığı görevini, 25. Dönem milletvekilliği aday adaylığı için istifa ettiği 10 Şubat 2015 tarihine kadar başarıyla sürdürdü. 25. ve 26. Dönem Ak Parti Konya Milletvekili olarak seçildi ve halen bu görevine devam etmektedir.Halil ETYEMEZ Evli ve üç çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir